Ve dnech 8. 9. - 14. 9. se skupina studentek z gymnázia v Teplicích zúčastnila mezinárodního projektu Modern Education in Science for Industry 4.0 (zkráceně MESI 4.0) ve španělském městě Puerto Real. Jednalo se o dvouletý mezinárodní projekt v rámci programu ERASMUS + klíčová aktivita KA 2, jehož obsahem je tzv. STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) ve vzdělávání. Cílem projektu bylo je zkoumat průmysl především z hlediska udržitelnosti a ekologie, tudíž bylo důležité studentům představit nejen chod samotných průmyslových podniků, nýbrž i poukázat na dopad průmyslu na životní prostředí.
Dívky byly slavnostně přivítány v divadelním sále školy La Salle - Buen Consejo společně se studenty z Litvy a Německa. Po prohlídce školy následovala exkurze do tradiční loděnice pro vojenský i civilní sektor Navantia, která je jednou z nejdůležitějších místních továren. Odpoledne byla studentům představena místní pláž poblíž národní přírodní rezervace Toru?os, kde studenti rozděleni do mezinárodních týmů zkoumali důsledky blízkosti průmyslových podniků na kvalitu vody, vzduchu, znečištění pláže a kvalitu života rostlin i zvířat. Z těchto informací následně vytvářeli hexadekagonický graf zakreslující veškeré získané hodnoty. Po ukončení společného programu trávili studenti čas se španělskými rodinami, ve kterých byli ubytováni po celý pobyt ve Španělsku.
Následující den se studenti zabývali problematikou solární energie. Získané informace o funkci solárních panelů byly potřebné pro výrobu modelů katamaránů, jejichž funkčnost (a zručnost studentů) byla poté otestována na řece San Pedro v blízkosti univerzity v Cádizu (UCA), která se zabývá vývojem a funkčností solární energie. K večeru čekala studenty prohlídka města Puerto Real, ve kterém byli ubytováni. Prošli historickou část města, prohlédli si místní radnici, divadlo a zakončili denní program na pobřeží města.
Další den byly hlavním bodem programu na UCA prohlídky laboratoří a přednášky zabývající se solární energií. Studenti si zblízka prohlédli práci místních profesorů a dozvěděli se více o chemických s fyzikálních projektech spojených s výzkumem. Následně navštívili čističku odpadních vod All - gas Chiclana Natural, která se zabývá využitím plynu vzniklým při fermentaci odpadního materiálu a dále se využívá jako palivo pro dopravní prostředky této společnosti. Dalším bodem programu bylo pozorování čistoty vody a písečných dun na ostrově v Sancti Petri. Přesun na ostrov byl možný díky místní půjčovně kajaků. Při této netradiční přepravě na ostrov studenti pozorovali nejen kvalitu vody, ale i sílu mořských proudů a větru.
Ostatní dny se studenti věnovali především přípravě údajů k závěrečnému projektu, který bude hlavním předmětem diskuze v dubnu 2020 při poslední projektové schůzce v Litvě.
Podzimní setkání studentů České republiky, Německa, Litvy a Španělska v městečku Puerto Real bylo zakončeno slavnostním ceremoniálem v areálu školy La Salle - Buen Consejo.
Jana Albrechtová a Petra Škarvanová
|