z Drážďan a okolí |
zpět na přehled aktualit
Exodus Čechů do Německa se nekoná | 06.06.2011
Velmi dobře německy hovořící česká prodavačka nebo polská servírka již v Sasku dávno nejsou žádnou vzácností. Přesto v sousedním německém příhraničí panovaly v uplynulých měsících obavy z přílivu zahraničních pracovníků. Od prvního května se totiž pro pracovníky z nových členských zemí Evropské unie z roku 2004 otevřel v plném rozsahu německý pracovní trh.
„Z našeho pohledu se prozatím žádný velký příliv zájemců o práci v regionu nekoná,“ sdělil nám Claus Ditrich, prezident drážďanské hospodářské komory. Právě hospodářská komora zaregistrovala, že i sousední Česká republika a Polsko se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků na určité pozice, podobně jako německý pracovní trh. „Uvítali bychom zejména ošetřovatelské síly,“ dodává Claus Ditrich.
Také hospodářská komora Saska nepočítá s vlnou přistěhovalců. Akademici, lékaři a žádaní specialisté navíc mohli v Německu již poslední dva roky bez větších problémů působit.
Přesto je podle tiskové mluvčí úřadů práce Ústeckého kraje Evy Maříkové u klientů větší poptávka po práci v Německu, zejména v oblasti gastronomie, stavebnictví a strojírenství.
Obavy v Sasku panují také z pracovníků zaměstnaných nelegálně, načerno. Zaměstnavatelé v Německu se obávají i tzv. mzdového dumpingu, tedy zaměstnávání zahraničních pracovníků za nízkou mzdu. Tím by byla ohrožena konkurenceschopnost německých pracovníků.
V Sasku v roce 2010 působilo kolem 16 000 pracovníků z 8 zemí Evropské unie, kteří zde řádně platili sociální pojištění. Z toho množství bylo 700 Čechů a 1 600 Poláků.
Carola Pönisch
|
|
©2000-2010 Všechna práva
vyhrazena, Agentura IS, e-mail:
agenturais@agenturais.cz | Tip: Kino Teplice, MHD Teplice, Krušné hory a Krušnohorci
|