Na gymnáziu v Dippoldiswalde se mluví česky | 14.03.2006
Dippoldiswalde „Moderní střední škola, která se navíc nachází v příhraničním regionu, nese odpovědnost za jazykovou výbavu svých studentů. A co se týče moderních trendů, tak řeč našich sousedů je určitě v kurzu,“ prozradil nám ředitel gymnázia v Dippoldiswalde Volker Hegewald. Jeho škola se totiž řadí mezi první v regionu kolem Drážďan, která nabídla svým studentům výuku českého jazyka.
Již dříve prohlásil ministerský ex-předseda Kurt Biedenkopf: „Pokud chceme v pohraničí realizovat více obchodů a rozvíjet cestovní ruch s našimi sousedy, pak se zde musí začít mluvit česky“. Také současný saský šéf Georg Milbradt tuto myšlenku podporuje. Vedle češtiny se podpory dostane i řeči dalšího saského souseda, Polska.
Výhody, které žákům studium českého jazyka přinese, ocení jistě nejen jejich rodiče, ale i pozdější zaměstnavatelé z řad průmyslových a obchodních firem z okresu Weißeritzkreis, kteří často s partnery z ČR spolupracují. Proto již výuka dostala zelenou i od krajského školského úřadu, stejně jako speciální školení kantorů, kteří budou uvedené řeči vyučovat.
Saská škola z Dippoldiswalde již deset let intenzivně a efektivně spolupracuje s partnerskou školou z nedaleké Bíliny, s místním gymnáziem. Na základě této dlouhé a úspěšné družby vznikla dokonce spolupráce na úrovni obou měst, která byla uzavřena vloni.
Největší výhoda studia češtiny spočívá v tom, že po několikaleté výuce student obdrží osvědčení o absolvování tohoto jazykového školení. To mu může pomoci u budoucího zaměstnavatele, protože mnoho saských podnikatelů má zájem o český trh a ve svém podniku uvítají pracovníka, který češtinu ovládá. Další předností výuky je skutečnost, že otestovat si své nově nabyté znalosti je velmi snadno realizovatelné. Například při pravidelných setkání studentů z obou zemí, účastí na společných projektech nebo praxí přímo na místě.
Společné akce jsou vedle mezinárodní týmové práce charakteristické svou nutností tolerance, otevřenosti a vytvářením nových přátelství.
Ronnald Willmann
|