Pondělí 20. 5. 2024 | 10:20:53 | 20. týden | dnes má svátek Zbyšek, zítra Monika.

Naše další www stránky: www.agenturais.cz | www.iteplice.cz | www.infocz.de
Celé noviny v: PDF
Home | Inzeráty | Podat inzerát | Sběrná místa | Ceník | Proměny | z Drážďan a okolí | Inzerce v Německu | Dopisy čtenářů | O nás
Potřebujete okamžitě informovat? Využijte placené rubriky "Rychlá inzerce" na úvodní straně webu! Kontakt: 775 646 267, 417 534 206, Mail: info@agenturais.cz

 z Drážďan a okolí |
zpět na přehled aktualit
Výstava “Grenzräume - Hranice” na zámku Weesenstein | 27.04.2010

Od 27. března 2010 je na zámku Weesenstein v Sasku (nedaleko Pirny) k vidění mimořádná česko-německá výstava "Grenzräume - Hranice", která se zaměřuje na mírovou smlouvu podepsanou v Chebu roku 1459 a na středověké dějiny česko-saského pohraničí.

Listina stará 551 let nese pečeti markraběte Albrechta, krále Jiřího z Poděbrad, vévodů Friedricha a Viléma Saského a 54 českých a saských radních jakožto svědků uzavření smlouvy. Hraniční smlouva stanovila hranici v podobě, v jaké ji známe dnes.

Na podlaze výstavního sálu naleznete namalovanou mapu s vyznačenou hranicí a kliknutím na terminál uvidíte výměny panství mezi Saskem a Čechami na základě smlouvy. Např. panství Hohnstein, město Pirna, pukrabství Dohna, tenkráte i se zámkem Weesenstein, patřilo Koruně české. Panství Rýzmburk, města Duchcov a Most patřily naopak před rokem 1459 k Sasku. Výstava je rozdělena do šesti částí, které se zabývají jednotlivými aspekty pohraničí ve středověku. Jedná se o zakládání hradů, vojenská střetnutí, hospodářství, obchod, náboženství a umění. Výstava "Grenzräume - Hranice", která se realizuje v rámci evropského projektu, je na zámku Weesensteim k vidění do konce února 2011.

Českými partnery, tohoto skrze Evropskou unii podporovaného, projektu jsou Zámek Děčín a Iniciativa pro děčínský zámek. Na zámku v Děčíně se v rámci projektu aktuálně připravuje výstava k industrializaci severočeského pohraničí, která by měla být zahájena v červnu tohoto roku. Iniciativa pro děčínský zámek pak připravuje vícejazyčný webový portál k hradům v česko-saském pohraničí.  


Informace o Zámku Weesenstein:
Zámek Weesenstein leží necelých 30 km od české hranice a jeho muzeum Vás provede 800 lety saské historie. Architektonicky to vypadá, jako by zámek byl vzhůru nohama, protože areál zámku se historicky rozšiřoval seshora dolů. Základy nejstaršího stavebního prvku, věže, tak leží pět poschodí nad klasicistní zimní zahradou postavenou o několik století později. Z dolního zámku, kde se nacházejí knížecí obytné prostory z 18./19. století, historický mobiliář nebo cenná sbírka tapet z 18. a 19. století s čínskými papírovými tapety se scénami z každodenního života, se dostanete po schodišti vzhůru do sklepení starého hradu, do konírny, ke střílnám a koneckonců i do někdejší půdní holubárny  (Taubenboden), kde si můžete prohlédnout novou mimořádnou výstavu.

Informace o zámku v češtině:
Internetové stránky zámku Weesenstein mají vedle německé i českou a anglickou jazykovou verzi a návštěvníci zámku obdrží v těchto jazycích i informační materiály.

www.schloss-weesenstein.de

Prohlídky/obchůzky zámku:
Po zámku se můžete pohybovat volně bez průvodce, protože vše je jasně vyznačeno. Taktéž mimořádnou výstavu „Grenzräume – Hranice“ si můžete v rámci prohlídky muzea vychutnat naprosto individuálně. Naleznete ji na konci okruhu v bývalé půdní holubárně (Taubenboden). Za poplatek 2 € si můžete vypůjčit audio-guide v němčině, češtině a angličtině, který byl aktuálně doplněn o výklad k mimořádné výstavě. Skupinové prohlídky s průvodcem v němčině, češtině nebo angličtině prosíme objednat předem.  Malá prohlídka (cca 60 min)  – příplatek za průvodce 30,00 €. Velká prohlídka (cca 90 min) – příplatek za průvodce 40,00 €.

Otevírací doba:
Zámek Weesenstein je otevřen po celý rok.
duben–říjen 9–18 hodin
listopad–březen 10–17 hodin

Vstupenky:
dospělí: 5,- €
1 dospělý a max. 2 děti: 6,- €
2 dospělí a max. 4 děti: 11,- €
Mimořádná výstava je zahrnuta v ceně vstupného.

Další akce na zámku, spojené s mimořádnou výstavou "Grenzräume - Hranice" v roce 2010/11
22. - 24. květen:
tradiční středověký festival na Weesensteinu, tentokráte pod heslem „Omyly a přešlapy aneb starosti loupeživých rytířů“

19. září, 16 hod:
koncert "Hudba bez hranic – Sasko a Čechy v 18. století"
Capella Sagittariana z Drážďan nám představí skladby H.I.F. Bibera a J.D.Zelenky

24. říjen, 17 hod:
koncert "Praha – Drážďany"
Collegium 1704 - pod hudebním vedením Václava Lukse zazní např. skladby Händela, Pisendela, Zelenky

30. říjen 2010 – 27. únor 2011:
Umělecký projekt "Hranice (a sny)":
Výstava kreseb, obrazů a plastik současných saských a severočeských umělců. Němečtí a čestí umělci se zabývají tématem „Hranice“. Přitom může být přístup každého malíře, grafika nebo sochaře a tím i umělecký výsledek zcela odlišný. Umělecká díla budou vystavena po celém zámku.

Gastronomie na zámku:
Zámecká kavárna nabízí chutné pečivo, dorty, zmrzlinu apod.
Otevřeno: pátek-úterý 11-18 hod středa a čtvrtek zavřeno
Královská zámecká restaurace v historickém sklepení zve k stylovému posezení.
Otevřeno:  
duben-prosinec: středa/čtvrtek 12-20, pátek 12-21, sobota 11-22, neděle 11-18 hod
leden-březen: středa/čtvrtek 12-18, pátek 12-20, sobota 11-20, neděle 11-18 hod, pondělí a úterý zavřeno

Zámecký pivovar: s vlastním vařeným pivem. Každou středu od 19 hod živá hudba. Každou první neděli v měsíci divočák na rožni.
listopad-duben: úterý-pátek 18-24, sobota/neděle 11-24 hod
květen-říjen: úterý-pátek 12-24, sobota/neděle 11-24 hod, pondělí zavírací den (WWW zámeckého pivovaru: www.schlossbrauerei-weesenstein.de)

 


©2000-2010 Všechna práva vyhrazena, Agentura IS, e-mail: agenturais@agenturais.cz | Tip: Kino Teplice, MHD Teplice, Krušné hory a Krušnohorci

Novinky na Váš e-mail
Zadejte e-mail:
registrovat nový | zrušit odběr
 


Aktuality z www.iteplice.cz
Nové webové stránky Více zde

Ústecký kraj navštíví královéhradecký europoslanec Tomáš Zdechovský Více zde

CIRKUS PARK má ve sváteční sobotu otevřeno Více zde

Labským údolím na lodi i na kole Více zde

Otevření nového Komunitního centra v Kostomlatech pod Milešovkou Více zde

Projektová schůzka ve Španělsku Více zde

 
Anketní otázka
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi 85%
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka 1%
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam 14%
:: hlasovat!   
:: Výsledky předchozích anket