Čtvrtek 29. 2. 2024 | 05:48:00 | 08. týden | dnes má svátek Horymír, zítra Bedřich.

Naše další www stránky: www.agenturais.cz | www.iteplice.cz | www.infocz.de
Celé noviny v: PDF
Home | Inzeráty | Podat inzerát | Sběrná místa | Ceník | Proměny | z Drážďan a okolí | Inzerce v Německu | Dopisy čtenářů | O nás
Potřebujete okamžitě informovat? Využijte placené rubriky "Rychlá inzerce" na úvodní straně webu! Kontakt: 775 646 267, 417 534 206, Mail: info@agenturais.cz

 z Drážďan a okolí |
zpět na přehled aktualit
Co nabídne letošní „Štrýclmarkt“? | 02.12.2013

Doba adventu je tady a s ní i drážďanský Striezelmarkt. Ve středu 27. listopadu v 16 hodin se otevřel tento nejstarší německý vánoční trh již po 579. Slavnostní zahájení začala již v 15 hodin ekumenickou bohoslužbou v kostele Kreuzkirche v jihovýchodním rohu náměstí Altmarkt. Poté byla rozsvícena a roztočena 14metrová krušnohorská pyramida a drážďanská starostka Helma Orosz Štrýclmarkt oficiálně zahájila. Všech 233 slavnostně vyzdobených stánků na náměstí Altmarkt pak zahájilo adventní prodej, který potrvá až do Štědrého dne.

Celkem jedenáct vánočních trhů opět proměnilo Drážďany v pohádkové vánoční město. Hned u hlavního nádraží začíná vyšňořená a provoněná „vánoční míle“, která prochází pěší zónou a nákupní promenádou Prager Strasse, přes náměstí Altmarkt, Neumarkt a náměstí Postplatz, a vede dál po mostě Augustusbrücke až na druhou stranu Labe do čtvrti Innere Neustadt na na ulici Hauptstrasse. 

Letošní „Štrýcmarkt“ nabízí návštěvníkům bohatý program obsahující více než 170 bodů s bezmála 14 stovkami účinkujících. Zlatým hřebem je jubilejní 20. štolová slavnost, tzv. Stollenfest v sobotu 7. prosince 2013. Centrum Drážďan očekává v den slavnosti přes sto tisíc návštěvníků sledujících průvod, který i letos uzavře koňmi tažený povoz s více než třítunovou obří štolou. Průvod bude zakončen na Striezelmarktu (tj. na náměstí Altmarkt), kde přítomní pekaři obří štolu rozprodají návštěvníkům. "Na letošní jubilejní slavnost se už velmi těšíme. Štolová slavnost v Drážďanech už prostě k druhé adventní sobotě neodmyslitelně patří. Za uplynulá léta se stala opravdovým návštěvnickým magnetem," řekl René Groh, šéf pekařského ochranného svazu Schutzverband Dresdner Stollen e.V. Drážďanská štola, německy Dresdner Christstollen je patrně nejslavnějším značkovým produktem z Drážďan. Je ukázkou zdejšího pekařského a cukrářského umění a zároveň i milou příležitostí k návštěvě vánočních Drážďan.

Na ostatní adventní víkendy je připraven pódiový program v němčině. O třetím adventu se program na pódiu věnuje tradiční krušnohorské vánoční pyramidě a vánočnímu obloukovému svícnu. Čtvrtá adventní sobota patří vystoupením hornických dechových kapel z Krušnohoří. Poslední adventní neděle je věnována partnerskému městu Štrasburk a francouzským vánočním tradicím a zvykům.

Již potřetí bude Striezelmarkt otevřen v pátek před třetím adventním víkendem o dvě hodiny déle, tj. do 23 hodin. Tato akce se jmenuje Hvězdné hodiny, německy Sternstunden, a kromě speciálních nabídek obchodníků mohou návštěvníci trhu potkat magické bytosti v nádherných kostýmech. Kostel Kreuzkirche bude tématem štrýclmarktového pódiového programu v pátek 20. prosince 2013 a program pro návštěvníky bude rovněž přímo v kostele.

V rohu náměstí u kostela Kreuzkirche najdete kouzelný vánoční svět pro děti. Od 1. prosince tu Mikuláš, tedy vlastně německý Weihnachtsmann čili vánoční muž denně v 16:15 otevírá jedno okénko adventního kalendáře a poví k němu krátký příběh (bohužel v němčině). Poslední okénko otevře na Štědrý den již ve 12:45, jelikož Štědrý den je posledním dnem vánočního trhu Striezelmarkt a ve 14 hodin všechny stánky zavřou.  "Letos jsme připravili 24 nových obrázků a 24 nových příběhů," říká hlavní organizátor trhu Alexander Siebecke a dodává: "Na náš dětský koutek na trhu Striezelmarkt jsme obzvláště hrdí. V domečku Pflaumentoffelhaus mohou děti vyrábět vánoční ozdoby a dárky, v perníkové chaloupce Knusperhaus zdobit perníčky, v pekárničce Weihnachtsbäckerei péct vánoční cukroví nebo ve skřítkově domečku Wichtelhaus sledovat animované filmy a pohádky. Nebo se povozit na malé železnici. Striezelmarkt nabízí všem dětem spoustu milých zážitků."

"Prostřednictvím čtyř fotoautomatů umístěných v různých částech vánočního trhu si návštěvníci mohou letos poprvé vytvořit individuální pohlednici s vlastní fotografií a motivem Striezelmarktu a poslat ji svým blízkým jako vánoční pozdrav," řekl Ferdinand Ruchay.

Naopak již osvědčenou službou je balení dárků ve stánku turistických informací v severovýchodním rohu náměstí. V informacích jsou zdarma k dostání české vánoční brožury s informacemi o akcích ve vánočních Drážďanech. Brožury jsou k dispozici kromě češtiny a němčiny rovněž v ruštině, angličtině a polštině. Tomu, kdo shání vhodný dárek pro své známé či zaměstnance, může přijít vhod možnost koupit dárkové poukazy na zboží ze 233 stánků letošního Striezelmarktu. Dárkové poukazy v hodnotě pět nebo deset euro jsou k dispozici rovněž v informacích. 

Drážďanský vánoční trh „Štrýclmarkt“ trvá až do Štědrého dne. Otevřeno je denně od 10 do 21 hodin. Výjimky je poslední den trhu, tj. 24. prosinec, kdy je otevřeno od 10 do 14 hodin a 13. prosinec s prodlouženou otevírací dobou od 10 až do 23 hodin.

Susanne Gertoberens©2000-2010 Všechna práva vyhrazena, Agentura IS, e-mail: agenturais@agenturais.cz | Tip: Kino Teplice, MHD Teplice, Krušné hory a Krušnohorci

Novinky na Váš e-mail
Zadejte e-mail:
registrovat nový | zrušit odběr
 


Aktuality z www.iteplice.cz
Nové webové stránky Více zde

Ústecký kraj navštíví královéhradecký europoslanec Tomáš Zdechovský Více zde

CIRKUS PARK má ve sváteční sobotu otevřeno Více zde

Labským údolím na lodi i na kole Více zde

Otevření nového Komunitního centra v Kostomlatech pod Milešovkou Více zde

Projektová schůzka ve Španělsku Více zde

 
Anketní otázka
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi 85%
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka 1%
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam 14%
:: hlasovat!   
:: Výsledky předchozích anket