Pondělí 20. 5. 2024 | 12:15:41 | 20. týden | dnes má svátek Zbyšek, zítra Monika.

Naše další www stránky: www.agenturais.cz | www.iteplice.cz | www.infocz.de
Celé noviny v: PDF
Home | Inzeráty | Podat inzerát | Sběrná místa | Ceník | Proměny | z Drážďan a okolí | Inzerce v Německu | Dopisy čtenářů | O nás
Potřebujete okamžitě informovat? Využijte placené rubriky "Rychlá inzerce" na úvodní straně webu! Kontakt: 775 646 267, 417 534 206, Mail: info@agenturais.cz

 z Drážďan a okolí |
zpět na přehled aktualit
Velkolepé minerální sbírky v zámku Freudenstein | 17.07.2006

Renovovaný zámek Freudenstein bude nejen domovem světově proslulých sbírek – stane se muzeem a centrem vědy současně. Největší mineralogická sbírka na světě bude mít brzy svůj domov právě ve Freibergu. Kromě této jedinečné expozice tisíců minerálů, drahokamů a meteoritů z téměř všech světadílů se do zámku Freudenstein nastěhuje také Saský státní archiv a Hornický archiv Freiberg. K tomuto účelu se freibergský renesanční zámek momentálně renovuje. Tento milionový projekt přestavby zahájila celoevropská soutěž architektů a to začátkem minulého roku A již v roce 2008 se zámecké brány mají opět otevřít.

První exponáty jedinečné mineralogické sbírky již byly vystaveny v zámeckém informačním centru. Tam  mohou zájemci získat během celkové doby přestavby informace o postupu stavby a o budoucích uživatelích. Útržky o historii zámku Freudenstein, stejně i jako  přehled o výsledcích soutěže architektů na renovaci zámku a model zámku expozici uzavírají.

„Se zámkem se otevřela jak pro objekt samotný, tak i pro město výtečná perspektiva“, raduje se starostka Dr. Uta Rensch. Nejen, že s renovací zámku, který byl po desetiletí bez využití a předtím mino jiné v 18. století fungoval jako vojenský sklad a později dokonce jako obilní sýpka, mizí Freibergu starost – navíc ožije jedna ze dvou hlavních os města. A to proto, že zámek stojí uprostřed freibergského Starého města. Kromě toho se Freiberg se svou světově největší mineralogickou sbírkou  určitě stane magnetem pro návštěvníky. Od plánovaného konceptu si město slibuje hospodářský, vědecký i turistický rozkvět.

Kromě efektu dodatečné významné turistické atrakce,  zvyšuje „nový“ zámek navíc výrazně svůj význam Freibergu jako ke Geo – místu. Protože Saský státní archiv – Hornický archiv Freiberg je svým způsobem světově jedinečným centrem v historii hornictví.

Ale aby byl zámek středem pozornosti, nemusí být nejdříve renovován a obydlen. Zvědavé pohledy přitahuje i staveniště samotné. Nejen, jak přestavba pokračuje, ale při rekonstrukci ji vyšlo najevo nejedno tajemství. Například se při archeologických vykopávkách na dvoře zámku se našly zbytky středověkého hradu - předka zámku. Dále narazili stavaři na domnělou bývalou stříbrnou komoru.

O postupu stavby si lze  při různých příležitostech udělat obrázek. Na staveništi se pořádají různé kulturní akce, např. projekt „Hurá do středu – hurá na zámek“, nebo během hornických dní hudby  - čepobití na zámeckém dvoře. V letošním roce se poprvé  konal den otevřených dveří s prohlídkou rekonstrukce zámku u příležitosti  horským slavností.

Koncept projektu „Zámek Freudenstein“, byl předpokladem pro renovaci zámku, který Freibergská městská rada odsouhlasila 2.prosince 2005. Symbolické položení základního kamene na renovaci následoval již v červenci 2004 díky saskému ministerskému prezidentovi Prof. Georg Milbradt. Začátek stavby započal v únoru 2005. Nyní je první stavební etapa téměř ukončena, druhá a největší právě začíná.

Etapy plánované stavební práce „Zámek Freudenstein“ vyžadují téměř 30 milionů Eur. Jsou podporovány spolkem a zemí, jakož i dotacemi z evropských fondů pro regionální rozvoj (EFRE). Zámek je největším projektem z akce „Freiberg 2010“. Další informace v NJ na www.schloss-freudenstein.net.©2000-2010 Všechna práva vyhrazena, Agentura IS, e-mail: agenturais@agenturais.cz | Tip: Kino Teplice, MHD Teplice, Krušné hory a Krušnohorci

Novinky na Váš e-mail
Zadejte e-mail:
registrovat nový | zrušit odběr
 


Aktuality z www.iteplice.cz
Nové webové stránky Více zde

Ústecký kraj navštíví královéhradecký europoslanec Tomáš Zdechovský Více zde

CIRKUS PARK má ve sváteční sobotu otevřeno Více zde

Labským údolím na lodi i na kole Více zde

Otevření nového Komunitního centra v Kostomlatech pod Milešovkou Více zde

Projektová schůzka ve Španělsku Více zde

 
Anketní otázka
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi 85%
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka 1%
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam 14%
:: hlasovat!   
:: Výsledky předchozích anket