Pondělí 20. 5. 2024 | 11:26:26 | 20. týden | dnes má svátek Zbyšek, zítra Monika.

Naše další www stránky: www.agenturais.cz | www.iteplice.cz | www.infocz.de
Celé noviny v: PDF
Home | Inzeráty | Podat inzerát | Sběrná místa | Ceník | Proměny | z Drážďan a okolí | Inzerce v Německu | Dopisy čtenářů | O nás
Potřebujete okamžitě informovat? Využijte placené rubriky "Rychlá inzerce" na úvodní straně webu! Kontakt: 775 646 267, 417 534 206, Mail: info@agenturais.cz

 z Drážďan a okolí |
zpět na přehled aktualit
Státní umělecké sbírky v Drážďanech | 07.04.2009

Státní umělecké sbírky v Drážďanech – je nejstarší a druhá největší skupina muzeí v Německu. Jedenáct muzeí, která jsou v ní sdružena, patří mezi nejrenomovanější muzea světa. Mnohé sbírky se nachází v samém srdci města – v bezprostřední blízkosti nesčetných příležitostí
k nákupům a návštěvám gastronomických zařízení: ve Zwingeru v budově Semperbau, v Residenzschloss (Rezidenční zámek) i v Albertinu. Více informací uvádíme níže. Rozhodnete-li se pro rodinný nebo kolektivní výlet můžeme Vám v redakci doporučit profesionální drážďanskou průvodkyni hovořící česky.

Staatliche Kunstsammlungen Dresden – Státní umělecké sbírky v Drážďanech – je nejstarší a druhá největší skupina muzeí v Německu. Jedenáct muzeí, která jsou v ní sdružena, patří mezi nejrenomovanější muzea světa. Mnohé sbírky se nachází v samém srdci města – v bezprostřední blízkosti nesčetných příležitostí k nákupům a návštěvám gastronomických zařízení: ve Zwingeru v budově Semperbau, v Residenzschloss (Rezidenční zámek) i v Albertinu, přímo u prominentního korza - Brühlské terasy. Vycházejíc z téměř 450leté tradice sbírek událo se v posledních desetiletích v muzeální krajině mnoho neuvěřitelného.

„Světovou hvězdou mezi muzei“ je bezpochyby Grünes Gewölbe (Zelená klenba), která se po rozsáhlé restauraci a dílčí rekonstrukci v uplynulých letech znovu vrátila do Residenzschloss se dvěma trvalými výstavami a je od té doby magnetem pro návštěvníky. V roce 2006 informovala média celého světa o návratu Historické Zelené klenby do jejích původních prostor, ve kterých ožívá vize Augusta Silného o barokním umění jako výrazu bohatství a absolutistické moci. Pokladnice zřízená mezi lety 1723 a 1730 nadchne nákladně zdobenými a zrcadly vykládanými stěnami, před kterými jsou stylově naaranžována jednotlivá umělecká díla. Mistrovsky zpracované klenoty jsou vyrobeny z nejušlechtilejších a nejdražších materiálů jako je zlato, stříbro, slonovina a nejrůznější drahokamy. Grünes Gewölbe je dnes opět synonymem Drážďan.

Residenzschloss je v posledních několika letech domovem také dalších dvou muzeí, kterými jsou Kupferstich-Kabinett (Mědirytecký kabinet) a Münzkabinett (Mincovní kabinet). A práce pokračují – od prosince 2009 zde bude k vidění „Türckische Cammer“, sbírka orientálního umění saských kurfiřtů. Hlavní atrakcí této části proslulé zbrojnice budou kromě zbraní, drátěných košil, přilbic, vlajek a rouch také nádherné části osmanských státních stanů, které jsou v takto zachovalém stavu a v této velikosti k vidění pouze v Drážďanech: v délce 20 metrů, výšce 6 metrů a o šířce 8 metrů se bude tento skvostný stan od prosince tohoto roku rozprostírat nad návštěvníky jako druhé nebe.

Světově proslulá je také Gemäldegalerie Alte Meister (Obrazárna Staří mistři) v budově Semperbau u Zwingeru, a to nikoliv pouze kvůli Rafaelově „Sixtinské Madoně“ – ikoně dějin umění, která den co den láká zástupy milovníků umění. Muzeum ukrývá mistrovská díla světově známých umělců 16. až 18. století. Najedeme mezi nimi taková obdivovaná jména jako jsou Giorgione, Tizian, Cranach, Dürer a Poussin. Nejvlivnější holandské a vlámské malířství 17. století s malbami tvůrců jako Jan Vermeer, Peter Paul Rubens nebo Rembrandt zastupuje pouze část excelentních děl galerie z této i z dalších epoch.

V bezprostřední blízkosti, ve Zwingeru, se nachází sbírka porcelánu. „Bílé zlato“ období vlády čínského císaře Kangxi, japonský porcelán Imari a Kakiemon se svými nádhernými barevnými dekory i mistrovská díla Míšeňské manufaktury z 18. století tvoří s celkovým počtem 20.000 jednotlivých kusů jednu z nejobsáhlejších a nejvýznamnějších speciálních sbírek keramiky na světě, která zároveň reprezentuje královskou sbírku Augusta Silného.

Rok 2010 bude symbolizován velkým znovuotevřením. Sbírka plastik a Galerie Neue Meister (Galerie Noví mistři) se totiž v tomto roce vrátí do svého původního domova – do Albertina. Budova vybudovaná ve stylu vrcholné italské renesance je v současnosti sanována a obdrží nový senzační architektonický prvek – dvoupatrovou mostní konstrukci pro prostory depozitáře a dílen, která bude zastřešovat dříve otevřené atrium. Jako „Dům moderny“ překlenuje Albertinum období od dob Caspara Davida Friedricha až po dnešní dny. Ve skladbě muzeí patřících ke Staatliche Kunstsammlungen Dresden se stane dalším důležitým akcentem.

Staatliche Kunstsammlungen Dresden
Residenzschloss, Taschenberg 2, 01067 Dresden
Telefon:  +49(0)351 - 49 14 2621  
Telefax: +49(0)351 - 49 14 2366
E-Mail: info@skd-dresden.de
Internet: www.skd-dresden.de©2000-2010 Všechna práva vyhrazena, Agentura IS, e-mail: agenturais@agenturais.cz | Tip: Kino Teplice, MHD Teplice, Krušné hory a Krušnohorci

Novinky na Váš e-mail
Zadejte e-mail:
registrovat nový | zrušit odběr
 


Aktuality z www.iteplice.cz
Nové webové stránky Více zde

Ústecký kraj navštíví královéhradecký europoslanec Tomáš Zdechovský Více zde

CIRKUS PARK má ve sváteční sobotu otevřeno Více zde

Labským údolím na lodi i na kole Více zde

Otevření nového Komunitního centra v Kostomlatech pod Milešovkou Více zde

Projektová schůzka ve Španělsku Více zde

 
Anketní otázka
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi 85%
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka 1%
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam 14%
:: hlasovat!   
:: Výsledky předchozích anket