Na kole kulturou a přírodou | 14.03.2006
Náš tip na výlet : 150 kilomertů z Schöna do Torgau. Letní období, nejvhodnější období pro cyklistiku. Výlet na kole je u mladých i starších velice oblíben. Obzvláště jede-li se pěknou krajinou a neruší-li ho téměř žádné stoupání. Tomu přesně odpovídá labská cyklistická cesta. Tato je v současnosti průběžně sjízdná a značená, a to počínaje v Praze na Vltavě až k ústí Labe u Cuxhavenu.
My jsme ji otestovali od německo-české hranice. Na české straně se na ní vyskytuje několik vysokých stoupání. Na levé straně Labe vede až k lázním Schandau s výhledem na skalní útvar zv. Schrammsteine. V lázeňském městě se jede po pravé straně a za městem Prossen směrem nahoru se vzdalujeme od řeky. V městě Königstein se vrací zpět na druhý břeh, jelikož cesta na pravé straně je později těžko sjízdná. Mezi obcemi Rathen a Pirna, resp.
Pillnitz je oboustranně dobře vybudovaná cyklistická cesta, přičemž pravý břeh je většinou více frekventovaný. Nejpozději v Blaswitz vede cesta pouze po levé straně přes labské louky, které jsou součástí světového kulturního dědictví. Na terasovitém břehu končí značení. Po pravé straně Labe bychom museli až do obce Kaditz jet bezprostředně po silnici. Zůstaneme však až za Landtag přímo u Labe a jedeme od kongresového centra vedle silnice do obory Ostra. U zimního stadionu začíná oddělená cyklistická cesta, která vede podél přístavu Gohlier - větrným mlýnem až do Niederwartha. Vedle železnice přes Labe vede nyní až do města Meissen (Míšeň) podél severního břehu Labe. Kdo propásl občerstvení v Coss- boudě na přehradním jezeře, může si to vynahradit v obci Coswig - Kötitz.
Od Míšně můžeme volit: Levý nebo pravý břeh? Napravo pojedeme přes labské vinné vesnice s možností zajít do pěkných hospůdek, nalevo je cesta klidnější, pokud jde o krajinu též velice pěkná a vede přímo okolo zoologického parku Niederlommatzsch. Krátce před městem Riesa pojedeme po méně frekventované silnici, v Riesa pak přes městský park k přívozu a necháme se převézt. Napravo Labe u obce Merschwitz se nacházejí dva schody a na cyklistické cestě je místy hrubá dlažba.
Nyní pojedeme po labské hrázi dále až do obce Lorenzkirch, kudy se dostaneme až k přívozu a dál do obce Strehla ( se zámkem, zoologickou zahradou a lázněmi ). Hezčí trasa však vede napravo Labe s odbočkou do brandenburského Mühlbergu. Toto město s klášterem a opraveným starým městem si tuto zajížďku zaslouží. Z Mühlbergu pokračujeme lanovým přívozem na jižní břeh. Dostaneme se do obce Belgern s kamenným Rolandem. I tady doporučujeme odbočku do historického starého města s luteránským obranným ( vojenským ) kostelem.
Nyní zbývá ještě cca 15 km do Torgau, podél okraje Dahlnerského vřesoviště. V obci Wessnig stojí první cyklistický kostel. Do obce Bennewitz pojedeme přímo na zámek Hartenfels, kde návštěvou zemské výstavy a starého města důstojně zakončíme cestu.
Zpáteční cestu zvolíme vlakem přes Lipsko nebo Falkenberg / Riesa a Drážďany .
Možností občerstvení je velké množství, zvláště až do obce Riesa, od cenově výhodného Imbissu přes vinařské a pivní hospůdky až po hotely.
Nocleh si vybereme od levných hotelů a penzionů až k soukromým pokojům od cca 12 Euro / noc se snídaní. Ale pozor, např. Penzion „ Zwerghahn „ v Mühlbergu zvýšil dohodnutou cenu o 50 %. Doporučuje se vyžádat si v příslušné úřadovně pro cizinecký ruch ubytovací listiny.
Váháte, zda jet po Labi směrem nahoru či dolů? Výškový rozdíl je minimální, ale směrem dolů se často vyskytuje protivítr. Ronald Willmann
|